اخباراخبار داغ

افزایش ظرفیت تولید برق در عراق

عراق تحت فشار آمریکا برای کاهش وابستگی به واردات برق و گاز طبیعی ایران، قصد دارد ظرفیت تولید نیرو را تا سپتامبر افزایش داده و مناقصه خورشیدی به ظرفیت ۷۵۵ مگاوات را ازسربگیرد.

عراق تحت فشار آمریکا برای کاهش وابستگی به واردات برق و گاز طبیعی ایران، قصد دارد ظرفیت تولید نیرو را تا سپتامبر افزایش داده و مناقصه خورشیدی به ظرفیت ۷۵۵ مگاوات را ازسربگیرد.

احمد العبادی، سخنگوی وزارت برق عراق که دومین تولیدکننده نفت بزرگ عضو اوپک است، به خبرگزاری دولتی عراق اظهار کرد: عراق قصد دارد تا سپتامبر ۶۳۵ مگاوات به ظرفیت برق خود اضافه کند.

عراق در حال حاضر ۱۶.۷۷ گیگاوات ظرفیت تولید نیرو دارد. ظرفیت بیشتر تولید نیرو همچنین کمک خواهد کرد عراق از نفت خام کمتری برای تولید برق استفاده کرده و به جای آن، برای کسب درآمد بالاتر، به صادرات نفت بیشتری بپردازد.

به گفته العبادی، عراق مذاکراتی برای متصل شدن به شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس داشته و قرار بود ۵۰۰ مگاوات برق را در ماه مه وارد کند اما شرایط اقتصادی این کشور، پروژه مذکور را به تاخیر انداخت.

عراق در سپتامبر سال ۲۰۱۹ توافقی را برای واردات ۵۰۰ مگاوات برق از شورای همکاری خلیج فارس شامل کشورهای عربستان سعودی، عمان، بحرین، قطر، کویت و امارات متحده عربی امضا کرد.

ایران اوایل ماه میلادی جاری یک توافق دو ساله برای صادرات برق به عراق امضا کرد، زیرا عراق همچنان از معافیت موقتی آمریکا برای واردات برق ایران برخوردار است.

آمریکا در هفتم ماه مه معافیت عراق از تحریم‌های ضدایرانی را به مدت ۱۲۰ روز دیگر به منظور امکان تداوم واردات برق ایران توسط بغداد تمدید کرد.

وزارت خارجه آمریکا از زمان آغاز تحریم‌های ضدایرانی در نوامبر سال ۲۰۱۸، یک معافیت ۴۵ روزه و سپس دو معافیت ۹۰ روزه، دو معافیت ۱۲۰ روزه در ژوئن و اکتبر و یک معافیت ۴۵ روزه در فوریه برای عراق صادر کرده است.

آمریکا در مارس معافیت عراق برای واردات گاز ایران را به مدت ۳۰ روز تمدید کرد که کوتاه‌ترین دوره تمدید معافیت بود.

فشارهای سیاسی آمریکا

عراق برای کاهش وابستگی به گاز و برق ایران با فشار شدید واشنگتن روبروست و تلاش کرده برای اجابت این درخواست اقداماتی انجام دهد.

حامد یونس، معاون وزیر نفت عراق نهم ژوئن به پایگاه خبری “اس اند پی گلوبال پلاتس” گفت: عراق قصد دارد ۱.۲ میلیارد فوت مکعب در روز گازی که در حال حاضر در میادین نفتی عمدتا به صورت مشعل سوزی هدر می‌رود را جمع کرده و تصفیه کند و همچنین از سایر میادین گاز تولید کند.

هری استپانیان با اشاره به مطالعات بانک جهانی، اظهار کرد که عراق برای جایگزین کردن گاز و برق ایران باید ۱.۳ میلیارد فوت مکعب در روز گاز با هزینه حداکثر ۱۰ میلیارد دلار تولید کند.

طبق گزارش بانک جهانی، وابستگی عراق به واردات گاز و سایر واردات، سالانه هشت میلیارد دلار هزینه دارد و با احتساب یارانه‌های برق در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن