سلامت و تندرستیطب سنتی

درمان طبیعی حالت تهوع در طب سنتی

چرا دچار حالت تهوع می‌شویم؟

تهوع یکی از حالاتی است که بدون شک برای همه افراد پیش آمده است. عواملی مانند خوردن غذای فاسد ، رفلاکس اسید معده یا برخی از سرطان‌ها و … می‌توانند احساس تهوع را به وجود آورند.

در ادامه با راه‌های طبیعی درمان حالت تهوع آشنا خواهید شد، فقط این نکته را به یاد داشته باشید که در استفاده از این روش‌ها حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید؛ زیرا اگر حالت تهوع شما ناشی از بارداری باشد مصرف زنجبیل می‌تواند برایتان خطر ساز باشد.

حالت تهوع

1- زنجبیل:

زنجبیل از جمله گیاهانی است که در طب سنتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و خواص بی‌شماری برای آن نوشته‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهند اثر درمانی این ماده برای تهوع پس از عمل جراحی و شیمی درمانی بسیار مطلوب است. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۲ در مرکز درمان‌های سرپایی یکپارچه نشان داد که در یک گروه متشکل از ۱۰۰ زن با سرطان سینه پیشرفته، آن‌هایی که به دنبال شیمی درمانی زنجبیل مصرف کرده بودند در طی ۶ تا ۲۴ ساعت پس از درمان نسبت به گروه کنترل، کاهش چشمگیری در تهوع داشتند.

حالت تهوع

شما می‌توانید این ماده را به روش‌های مختلفی استفاده کنید مانند دمنوش، اضافه کردن به چای، غذا و …

2- نعناع:

نعناع یکی دیگر از گیاهان موثر در درمان حالت تهوع می‌باشد. هم برگ نعناع و هم روغن آن در مقابله با سو هاضمه و سندرم روده تحریک پذیر مفید هستند.

حالت تهوع

یکی از متداول‌ترین روش‌های مصرف نعنا، چای این گیاه می‌باشد. علاوه بر آن روغن نعنا و کپسول نعنا نیز همان اثر را دارا می‌باشند که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

بدون شک افرادی که دارای مشکل رفلاکس اسید معده هستند نبایستی از این گیاه استفاده کنند.

3- طب سوزنی و طب فشاری:

طب سوزنی یکی از روش‌های موثر درمانگران شرقی است که با تحریک اعصاب خاصی از بدن، احساس درد و تهوع را کاهش می‌دهد.

حالت تهوع

طب فشاری نیز با فشارهای فیزیکی بر نقاطی خاصی از بدن توسط درمانگر ماساژ باعث می‌شود احساس درد کمتر شود. نتایج این روش بر روی خانم‌های باردار و افراد مبتلا به سرطان که پس از شیمی درمانی دچار تهوع می‌شدند بسیار مطلوب بوده است.

به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید از طب سوزنی یا فشاری جهت بهبود سلامتی‌تان بهره ببرید حتما از اشخاصی کمک بگیرید که دوره تخصصی این کار را گذرانده باشند.

4- آروماتراپی یا عطر درمانی:

آروماتراپی یا عطر درمانی روشی است که در آن به کمک بوییدن عطرهایی مانند لیمو و نعنا سعی در کاهش حالات ناخوشایند و تهوع است.

شما می‌توانید یک یا دو قطره از اسانس روغنی را روی یک تکه دستمال کاغذی بزنید و تنفس کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن