تغذیه سالمسلامت و تندرستی

بعد از ورزش چه غذایی بخوریم؟

چرا باید پس از ورزش غذا بخوریم؟

تغذیه بعد از ورزش یکی از مهم‌ترین نکاتی است که می‌تواند شما را به هدفتان که کاهش وزن یا افزایش وزن است برساند. در حالت استراحت بدن انرژی خود را از سوزاندن اسید‌های چرب آزاد و قند خون بدست می‌آورد و با افزایش 40 درصد فعالیت تجزیه اسیدهای چرب آزاد و گلیکوژن ( که همان گلوکز ذخیره شده در کبد و عضلات است ) شروع می‌شود تا انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند.

همیشه گفته‌اند تغذیه مناسب در کنار ورزش دو چیز جدانشدنی هستند که نتیجه مطلوب را به شما خواهند داد. در ادامه با مواد غذایی‌ای آشنا خواهید شد که مصرف آن پس از ورزش می‌تواند عملکردتان را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد.

ورزش

1- پودر پروتئین گیاهی بخورید:

برای ترمیم و بازسازی عضلات پس از ورزش می‌توانید از پودرهای پروتئین گیاهی مصرف کنید.

هنگام انتخاب یک مکمل پروتئین، مطمئن شوید که آن با چند منبع (شامل بیش از یک منبع پروتئین گیاهی) و عاری از سویا، طعم دهنده‌های مصنوعی، رنگ و یا شیرین کننده باشد.

2- مایعات فراوان بنوشید:

سعی کنید علاوه بر آب، مایعاتی بنوشید که دارای کربوهیدرات‌های ساده هستند مانند آب پرتقال یا آب میوه‌های طبیعی دیگر.

3- سبزیجات برگ‌دار تیره مصرف کنید:

بعد از ورزش برای بهبود التهابات نیاز به آنتی اکسیدان دارید که بایستی آن را از میوه‌ و سبزیجات با برگ تیره تامین کنید.  سبزیجات برگ‌دار تیره، مانند کلم، برگ چغندر سوئیسی از غذاهای مهم بعد از تمرین برای ورزشکاران از همه نوع می‌باشد حتی آن‌ها که روی تمرینات قدرت یا استقامت متمرکز هستند.

ورزش

4- آب غنی شده با الکترولیت:

آب غنی شده با الکترولیت را می‌توانید از آب لیمو، نمک دریا، یک خرما و مقدار کمی جلبک دریایی یا پودر الکترولیت که بدون رنگ های مصنوعی، طعم دهنده و یا شیرین کننده ساخته شده باشد انتخاب کنید.

5- تخم مرغ:

تخم مرغ سرشار از پروتئین و کولین است. شما می‌توانید تخم مرغ را به صورت آبپز یا خام به اسموتی خود اضافه کنید و میل نمایید.

به یاد داشته باشید تخم مرغ سرخ شده روغن و چربی زیادی به خود جذب می‌کند که گزینه مناسبی برای بعد از ورزش محسوب نمی‌شود.

ورزش

نکته:

سبزیجات از اهمیت بالایی در سبد تغذیه‌ای ما دارند اما باید به یاد داشته باشید پس از انجام تمرینات ورزشی نبایستی از سبزیجات خام استفاده کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن