روانشناسیسلامت و تندرستی

علت سرخوردگی فرد چیست؟

زندگی سرشار از سرخوردگی هاست

علت سرخوردگی فرد چیست؟

زندگی سرشار از سرخوردگی هاست. از ناراحتی های جزیی بخاطر از دست دادن یکسری چیزها گرفته تا مشکلات بزرگی که به جهت رسیدن به یک هدف پیش می آید. به خاطر اینک خیلی از چیزهایی که ما واقعا می خواهیم، نیاز به درجه ای از سرخوردگی دارند، قادر بودن به مدیریت این سرخوردگی که نیاز میباشد تا خوشحال و مثبت بود. حتی در شرایط پیچیده! حالا میخواهیم بدانیم علت سرخوردگی فرد چیست؟

درک سرخوردگی :

احساسی که در موقعیت هایی اتفاق می افتد که رسیدن فرد به نتیجه مورد نظر را مسدود کرده باشد. در کل، هر زمانی که به یکی از اهدافمان می رسیم، احساس رضایتمندی می کنیم و هر زمانی که به نتیجه مورد نظر نمی رسیم، ممکن است به خاطر این حس سرخوردگی تسلیم، عصبانی و تحریک پذیر شویم. معمولا هرچه هدف مهمتر باشد، سرخوردگی هم بیشتر و خشم حاصل از آن بدتر و در نتیجه اعتماد به نفس از دست رفته می باشد.

چه چیزی باعث سرخوردگی می شود؟

درست زمانی رخ می دهد که اقدامات فرد دارند کم و بیش به نتیجه ای می رسند که فکرش را نمی کرد اینطور شود. در واقع این حالتی که تجربه می کنیم شاید در نتیجه نوعی از نرسیدن به اهداف باشد، به عبارت دیگر منابع موثر خارجی و داخلی.

علت سرخوردگی فرد چیست؟

عوامل داخلی که منجر به چنین رفتاری می شوند، به خاطر ناامیدی می تواند باشد که نتوانستیم چیزی که می خواستیم را به دست بیاوریم.

نوع دوم این حالت، از عوامل خارجی می باشد که باعث می شود شامل موانع فیزیکی باشد که در زندگی با آن ها روبرو می شویم. یکی از بزرگترین عوامل سرخوردگی در دنیای امروز می تواند به دلیل اتلاف وقت باشد. زمانی که در بانک در صف ایستاده اید، یا در ترافیک یا پشت خط تلفن، منتظر هستید که روز بگذرد و کارهای زیادی انجام دهید.

البته این عوامل بیرونی اجتناب ناپذیرند. البته می توانیم کارهای دیگری انجام دهیم، مثل پیدا کردن یک راه دیگر وقتی در ترافیک مانده ایم، یا اینکه انتخاب یک رستوران دیگر در صورتی که اولین رستوران بسته بود، اما گاه هم شرایطی هست که نمی توان کاری کرد. هدفمان با شرایطی روبروست که غیر قابل پیش بینی هستند. تنها کاری که می توان در چنین وضعیتی انجام داد این است که ناراحت و خسته نشویم. پذیرش زندگی حال یکی از اسرار دوری از ناامیدی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن