پزشکیسلامت و تندرستی

آستیگماتیسم چیست و چه راهی برای درمان دارد؟

آستیگماتیسم یکی از مشکلات شایع چشمی است

آستیگماتیسم چشم چه نوع مشکل بینایی است؟

آستیگمات یک نقص معمولی و قابل درمان در قسمت انحنای چشم شما است که باعث تاری دید در مسافتهای دور و نزدیک می شود. آستیگمات زمانی اتفاق می افتد که سطح رویی چشم ها و یا عدسی در داخل چشم، با قسمت انحنای چشم، مطابقت ندارد. به جای اینکه انحنا مانند توپ باشد، سطح چشم مانند تخم مرغ به نظر می رسد که این مشکل باعث تاری دید در همه ی مسافت ها می شود. آستیگماتیسم از زمان تولد وجود دارد و ممکن است با نزدیک بینی یا دوربینی همراه شود اما اغلب به حدی نیست که نیازی به اقدامات درمانی داشته باشد و زمانی که به درمان نیاز باشد معمولا از طریق استفاده از لنز، عینک و یا جراحی است.

سه نوع آستیگماتیسم وجود دارد:

آستیگماتیسم چیست و چه راهی برای درمان دارد؟

1.آستیگمات نزدیک بین:

یک یا هر دو نیمه چشم ها نزدیک بین هستند.( اگر هر دو نصف چشم نزدیک بین باشند، چشم ها در درجه های متفاوت، آستیگمات نزدیک بین هستند)

2.آستیگمات دوربین:

وقتی یک یا هر دو نیمه چشم دور بین هستند.( وقتی هر دو دوربین هستند، چشم ها در درجه های متفاوت آستیگمات دوربین هستند. )

3.آستیگمات ترکیبی:

یک نیمه نزدیک بین و نیمه دیگر دوربین است.

علائم و نشانه های آستیگمات یا آستیگماتیسم چشم به این شرح است:

آستیگماتیسم چیست و چه راهی برای درمان دارد؟

1.دید تار یا به هم ریخته

2.خستگی یا ناراحتی چشم

3.سردرد

4.مشکل دید در شب

5.دوبینی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

زمانی که علائم چشمی ، لذت فعالیت های شما را کاهش داد یا در انجام کارهای روزانه تداخل ایجاد کرد ، نزد پزشک بروید.پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا آستیگمات دارید یا خیر و اگر مبتلا به آستیگمات باشید ، درجه آن را تشخیص می دهد و سپس راه های درمان را به شما پیشنهاد می دهد.

دلایل بروز آستیگماتیسم :

آستیگماتیسم چیست و چه راهی برای درمان دارد؟

1.قرنیه، سطح شفاف بیرونی چشم ها به همراه غشا اشک

2.عدسی، ساختار داخل چشم، که اشکال را تغییر می دهد تا به تمرکز بر روی اشیای نزدیک کمک کند

3.قرنیه و عدسی که شکل منحنی دارند ، تمام نورهای ورودی را خم می کنند تا تصاویرِ متمرکزِ مستقیم روی قرنیه ، در پشت چشم شما بسازند.

درمان آستیگماتیسم :

لنزهای درمانی:

استفاده از لنزهای درمانی به منظور خنثی کردن انحنای ناهموار قرنیه یا عدسی چشم شما است.

انواع لنزهای درمانی :

1.عینک:

عینک ها از عدسی هایی ساخته شده اند که به تعدیل شکل ناهموار چشم های شما کمک می کنند. عدسی ها نور را به طور صحیح در چشمان شما خم می کنند و عینک همچنین می تواند سایر خطاهای انکساری مانند دوربینی و نزدیک بینی را نیز درمان کند.

2.لنزهای تماسی:

مانند عینک، لنزهای تماسی نیز می توانند بیشتر انواع آستیگمات را درمان کنند ؛ آن ها در انواع مدل ها مانند نرم و یک بار مصرف، چند بار مصرف، سفت و سخت ،یا دو طرفه موجود می باشند. لنزهای تماسی همچنین در فرآیندی به نام اورتوکراتولوژی نیز استفاده می شوند که در این پروسه، شما برای چندین ساعت در روز از لنز تماسی سخت استفاده می کنید، تا انحنای چشم شما خنثی شود ، سپس مدت زمان کمتری از لنز استفاده می کنید تا حالت جدید باقی بماند. اگر این روش را ادامه ندهید، چشم ها به حالت قبلی باز می گردند.

استفاده از لنزهای تماسی برای مدت طولانی خطر عفونت چشم را افزایش می دهد ، از پزشک خود در مورد فواید و ضررهای استفاده از لنزهای تماسی و همچنین بهترین گزینه درمان بپرسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن