گردشگریمعرفی مکان های دیدنی

برج میل اُمام شهرستان املش

استان سرسبز و خوش آب و هوای گیلان شهرهایی آرام و نه چندان بزرگ را در دل خود جای داده که با زیبایی و جذایت خود حس خوش آرامش را در شما ایجاد می‌کنند و انرژی‌بخشتان می‌شود.

یکی از شهرهای این استان املش نام دارد که که با وجود جنگل و کوه‌هایی سر به فلک کشیده، آثار تاریخی بسیاری همچون برج میل اُمام املش را در خود جای داده است و گردشگران از آن بازدید می‌کنند.
بعد از اینکه حدود 1 کیلومتر به شمال شرق روستای اُمام از توابع دهستان سمام شهرستان رانکوه رفتید، به برج تاریخی میل امام املش می‌رسید که در نقطه‌ای بلند احداث شده و از دور خودنمایی می‌کند.

این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میل اُمام (meel omâm) که در میان مردم منطقه به برج امام و همچنین آتشکده ی دوران ساسانی معروف است.

میل امام بلندترین نقطه کوه سومان سرا، در ارتفاع ۲۰۰۰ متری سطح دریا قرار دارد.

در مشرق آبادی اَمام در فاصله ایکه به خط مستقیم در حدود یک کیلومتر بر فراز قله ای سنگی و خاکی میله ایاز سنگ نتراشیده و گچ بنا شده است.

شکل این میل، استوانه ای است که کمیروی مخروط قرار دارد و … روی سراسر بدنه ی خارجی را با گچ غربالی و درشتسفید کرده بودند تا از دور نمایان شود، این برج را باید جزء برج های راهنما دانست.

در فرهنگ جغرافیای ایران آمده است که در اطراف این میل بقایای ابنیه ی قدیمی از قبیل آجر و سفال مشاهده شده است، از این رو این برج، آتشکده و یا برج خبری بوده است.

البته بعضی از ریش سپیدان محل هم معتقدند این محل در گذشته آتشکده بوده است.
از این نوع برج در اکثر نقاط کشور یافت می شود.

به نظر می رسد ارتفاع برج در گذشته بیش تر از ۶۷۰ سانتی متر بوده و بخشی از آن تخریب شده است، بقایای آن در سطح تپه پراکنده است.

در داخل این میل در ارتفاع ۱۹۰ سانتی متری، تیر هایی موازی کف بنا نصب کرده بودند که بر اثر حفاری های غیر مجاز از بین رفته اند ولی جای بعضی از آن ها کاملا مشخص است.

دیوار های خارجی بنا را با گچ سفید اندود کرده بودند تا بتوانند برای یافتن مسیر از میل به عنوان راهنما استفاده کنند. مصالح عمده ی این بنا سنگ لاشه، آجر، ساروج و گچ است.

با توجه به موقعیت این برج و اشراف آن بر ارتفاعات منطقه و روستا های هم جوار، می توان گفت از این میل برای دیدبانی و راهنمایی مسافران استفاده می کردند و شاید اطلاق نام میل امام بر آن، همین دلیل بوده است.

همچنین این احتمال وجود دارد که در دوره های مختلف از این میل برای ارسال پیام با دود، آتش و … استفاده می شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن