روانشناسیسبک زندگیسلامت و تندرستی

نحوه کنترل و مقابله با استرس کنکور

اگر داوطلبی هستید که برای امادگی کنکور دچار استرس هستید و حس می کنید که امکان دارد استرس سر جلسه کنکور هم به سراغتان بیاید، باید از همین حالا راههای مقابله با استرس کنکور را بشناسید و برای رفع این مشکل تلاش کنید.

کاهش اضطراب کنکور به میزان زیادی عملکرد داوطلبان را تحت تاثیر قرار می دهد.

استرس شب کنکور و سر جلسه کنکور باعث می شود که این داوطلبان نتوانند از زحمات خود نتیجه بگیرند و این موضوع باعث افسردگی و نا امیدی آن ها می شود.

برخی از دانش آموزان در هنگام امتحانات نهایی یا کنکور دچار استرس شدید میشوند، ضربان قلبشان تند میزند، دست هایشان میلرزد، عرق میکنند و احساس می کنند ذهنشان خالی شده است.

استرس سر جلسه کنکور باعث می شود که وقتی سوالات امتحان را میخوانند احساس کنند گیج شده اند و منظور سوال را متوجه نمیشوند و فکر میکنند همه آن چیزهایی را که خوانده بودند فراموش کرده اند.

در نهایت بعد از اینکه فشار زیادی را به ذهن خود می آورند یا سوال را بدون پاسخ رها میکنند و یا پاسخ نادرست و بی ربطی مینویسند.

در اینجا آنها به اهمیت امتحان و عدم موفقیت خود می اندیشند و این اندیشه، اضطراب آنان را بیشتر می کند و عملکردشان را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین قضاوت دانش آموز بر اساس نمره کسب کرده و مقایسه او با هم کلاسی هایش، عملکرد نامطلوب و پیامدهای منفی برای او، معلم و والدینش به همراه دارد.

برای کاهش استرس و افزایش کارایی ذهن، باید نسبت به روزهای گذشته برنامه غذایی متفاوت داشته باشید، اما نه آنقدر که این تفاوت به ضرر شما تمام شود.

ترک کردن برنامه های همیشگی، نداشتن تفریح و استراحت و نخوردن غذای مناسب شاید به نظر شما تاثیر چندانی در نحوه آزمون کنکور نداشته باشد اما نظر متخصصین چیز دیگری است.

آنها برای کاهش استرس و اضطراب در این روزهای آخر، توصیه های عملی فوق العاده ای دارند .

علل اضطراب کنکور

در حوزه آسیب شناسی، علل اضطراب کنکور ناشی از عوامل خانوادگی، آموزشگاهی، شخصیتی و تحصیلی می باشد.
از جمله ی آنها عدم آمادگی کافی و همچنین عوامل آموزشگاهی از جمله سیستم آموزشگاه ها و معلمان می باشد که می توانند تاثیر بسزایی در چگونگی عملکرد شخص در امتحان داشته باشند.
یکی دیگر از علل اضطراب کنکور، تجربیات منفی قبلی می باشد.
هنگام صحبت با داوطلبان کنکوری مضطرب مشاهده می کنیم که بسیاری از آنها علت اضطراب خود را عدم کسب نتیجه ی قابل قبول در کنکور سال قبل بیان می کنند.
همچنین ماهیت امتحان ها باعث افزایش یا کاهش استرس می شود؛ مثلا کنکور یا امتحانات نهایی می تواند استرس بیشتری نسبت به امتحانات کلاسی ایجاد کنند.

نحوه ایجاد استرس در داوطلب کنکوری

برای رفع استرس نخست باید منشأ و عوامل ایجاد کننده آن شناسایی شوند؛ استرس منشأ روانشناختی دارد و هر کدام از مؤلفه های روانشناختی که داوطلبان کنکور تجربه می کنند به علت اعتقاد، باور و تفکری است که شخص در مورد یک فرآیند مانند کنکور دارد.

نقش والدین در کنترل و پیدایش استرس دانش آموزان برای کنکور

پدر و مادر هایی که به هر علتی توقعات بی اندازه از فرزندان خویش دارند یا دائم با گوشه و کنایه با آنها صحبت می کنند، فشار زيادي به فرزندان خویش وارد می کنند.
تزریق کردن اضطراب و استرس بر فرزندان نه تنها باعث بهبود رتبه فرزندانتان در کنکور نمی شود بلکه نتیجه ای عکس هم میتواند داشته باشد.
متأسفانه بارها شاهد این قضیه بودیم که استرس و نگرانی بی اندازه والدین باعث می شود فشار روانی بیشتری به شخص وارد شود. این مسئله نقش والدین در تحصیل را پر اهمیت تر می کند.

ترس از ناکامی مانعی بر کنترل استرس کنکور

بسیاری از دانش آموزان در دوران طلایی پیش از کنکور دچار فشارهای روانی و عاطفی می شوند، این موضوع باعث می شود به جای تمرکز بر دروس دچار احساس ناکامی و ناامیدی شوند.
این افکار باعث می شود به جای مطالعه و جمع بندی دروس، مدام در حال فکر کردن به نتیجه کنکور و پیامدهای بعد از آن باشند.
این امر دو پیامد دارد، اول اینکه با فکر کردن مداوم به مسئله ای که نتیجه آن مشخص نیست، تنها زمان خود را برای آماده شدن برای کنکور هدر می دهید و از بقیه دانش آموزانی که در حال مطالعه هستند، عقب می افتند.
دوم اینکه مداوم فکر کردن به هر مسئله ای استرس زایی سبب زیاد شدن استرس و اضطراب در فرد شده و می تواند سلامت روحی و جمسی فرد را بسیار تهدید کند.

کنترل استرس با برنامه ریزی و مدیریت زمان

ریشه بسیاری از ترس ها و استرس ها ناآگاهی می باشد، پس لازم است در ابتدا اطلاعات کافی در مورد کنکور و منابع آن به دست آورید تا بتوانید برنامه ریزی مناسبی برای مطالعه منابع بر اساس زمان باقی مانده تان داشته باشید.
برای این منظور می توانید از تکنیک مدیریت زمان پومودورو استفاده کنید.

کنترل استرس با هدف گذاری

ابتدا هدف خود را تعیین کنید و بعد به مطالعه بپردازید. با توجه به زمان باقی مانده برای کنکور، رشته و دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید انتخاب کنید و درصدهای قبولی در آن رشته دانشگاهی را از روی رتبه و نمره داوطلبان سال های گذشته در بیاورید.
با این بررسی ها متوجه می شوید که لازم نیست تمام سوالات کنکور را برای قبولی در رشته دانشگاهی مورد علاقتان جواب دهید و بر اساس یافته هایتان، به سراغ تسلط بر روی مباحثی بروید که ضرایب بالاتری در رشته تان دارد.

کنترل استرس با خواب کافی و با کیفیت

بدون داشتن خواب مناسب نمی توانید تمرکز کافی بر روی دروس داشته باشید.
همچنین کم خوابی باعث استرس و احساس خستگی می شود و قدرت یادگیری و حافظه را کاهش می دهد. شام سبکی بخورید تا بتوانید راحت بخوابید.
خواب کافی به خصوص در شب آخر اهمیت زیادی دارد، استفاده از دمنوش های آرامبخش، تماشای فیلم کمدی یا پیاده روی کوتاه می تواند به خوابی راحت در شب سرنوشت سازتان کمک کند.

کنترل استرس با استفاده از تکنیک های تنفسی

داشتن کمی استرس برای کنکور امری طبیعی است و کمک می کند تا با دقت بیشتری برای کنکور برنامه ریزی کنید، ولی اگر استرس از حد طبیعی بیشتر شود، روند یادگیری تان را با مشکل رو به رو می کند.
استرس پیامدها و علائم جسمی مانند معده درد عصبی را نیز به همراه دارد. تکنیک های تنفس مانند تکنیک تنفس 8-7-4 نیز می تواند تا حد زیادی در خواب و کنترل استرس کنکور دانش آموزان تاثیر گذار باشد.

استراحت کنید و شاداب باشید

شما باید علاوه بر مطالعه، زمان هایی را برای استراحت و تفریح خود در نظر بگیرید.
مطالعه پیوسته و بدون استراحت به مرور زمان، شادابی و بازدهی تان را کاهش می دهد و عملکردتان افت خواهد کرد.
روحیه شما بسیار در یادگیری موثر تاثیر گذار است.

کنترل استرس با خلاصه برداری و مرور

خلاصه برداری نقش بسیار مفیدی در دوره و جمع بندی قبل از کنکور دارد.
در روزهای پایانی کنکور، مرور کردن مطالبی که خوانده اید بسیار حائز اهمیت است و زمانی که خلاصه برداری می کنید این روند را با سرعت بیشتری انجام خواهید داد.
از طرفی دست نوشته های خودتان چون براساس اولویت های یادگیری خودتان است، می تواند نقش مهمی در جمع بندی نهایی و کاهش استرس دارد.

یادگیری تکنیک های کنترل استرس

اگر از مصاحبه با رتبه های برتر کنکور اطلاع داشته باشید، خواهید فهمید که بسیاری از این افراد علاوه بر داشتن برنامه ریزی درسی و تقویت خود در دروس مختلف و مطالعه، به بهداشت عاطفی و روانی خود بسیار اهمیت می دهند و به خوبی با تکنیک های کنترل استرس و اضطراب آشنایی دارند.
شما می توانید با استفاده از خدمات مشاوره کنترل استرس ، تکنیک های کنترل و درمان استرس را یاد بگیرید و انگیزه خود را در طول زمان مطالعه برای کنکور حفظ نمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن